Szlifierki, polerki akulumatorowe i elektryczne
Opcje przeglądania
- Strona:
- 1
- Strona:
- 1
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Szlifowanie to jedna z powszechnych metod obróbki powierzchni. Ujmując najprościej stosuje się je w celu usunięcia obróbkowego naddatku i chropowatości. Również stosuje się je do nadania kształtu czy określonych wymiarów. Szlifowanie wykonuje się za pomocą szlifierki, która wyposażona jest w narzędzia skrawające czyli ściernice. Mogą one wykonane być przykładowo z korundu, diamentu czy boru. Są one połączone odpowiednim spoiwem gumowym albo żywicznym.
Chropowata powierzchnia ma bardzo dyzy wpływ na wytrzymałość materiału. Im większą mamy chropowatość tym mamy większą prawdopodobny, że powstanie zjawisko tzw. karbu, zatem miejsca, gdzie rozpocznie się pękanie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pękania, stosujemy obróbkę, która polega na tym, aby ograniczyć chropowatość.
Szlifowanie powierzchni podczas wszystkich blacharskich prac stosowane jest po to, aby uzyskać pożądany wygląd. Powierzchnia, która obrabiana jest szlifierskim materiałem o wyższej gradacji jest bardziej błyszcząca, ponieważ światło od niej odbijane ulega mniejszemu rozproszeniu. Ma to uzasadnienie czysto fizyczne, które wynika z odbijania promieni świetlnych.
Przed polerowaniem samochodowego lakieru niezbędne jest bardzo dokładne umycie karoserii po to, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Groźne dla całego procesu szlifowania są pojedyncze ziarenka piasku, które mogą być powodem powstania głębokich oraz widocznych rys. Należy umyć auto, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń i zaschniętych owadów. Po uprzednim glinkowaniu karoserii należy ja przetrzeć drobnym papierem ściernym. Przy szlifowaniu powierzchni trzeba używać dużo wody, aby usuwać na bieżąco zebrany materiał.
Wśród polerek, które są dostępne na rynku możemy wyróżnić polerki proste i polerki kątowe. W polerkach prostych tarcza polerska jest zamontowana bezpośrednio na wale silnika elektrycznego. Polerki kątowe przynoszą na mysl szlifierki kątowe, które maja zamocowaną tarczę polerską.