Aluminiowe parapety zewnętrzne gwarantują skuteczną ochronę elewacji przed wpływami warunków atmosferycznych. Dobrze dobrany parapet składa się z kilku niezbędnych elementów, które gwarantują jego prawidłowy montaż i co za tym idzie skuteczność jego działania.
Należą do nich:
Blacha parapetowa (zabezpieczona folią), zakończenia parapetu (prawy i lewy), wsporniki, również w opcji z izolacją termiczną, wkręty mocujące, łączniki, uszczelka izolująca (ewentualnie taśma rozprężna) oraz membrana wygłuszająca.
Blacha parapetowa
Standardowe szerokości parapetu wynoszą od 50 do 400 mm, co pozwala na dopasowanie do różnych rozmiarów okien i preferencji estetycznych. Są one również dostępne w szerokiej palecie kolorów, takich jak stalowy, srebrny, brąz, ciemny brąz, biały, antracyt połysk oraz antracyt matowy o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne (HWF). Parapety aluminiowe znajdują szerokie zastosowanie przy systemie ocieplenia zewnętrznego (WDVS), fasadach otynkowanych oraz fasadach klinkierowych/eksponowanych. Dzięki swojej konstrukcji i właściwościom zapewniają one ochronę elewacji przed wpływami atmosferycznymi. Folię ochronną warto zostawić do zakończenia budowy, aby parapet nie został uszkodzony czy zabrudzony w czasie prac wykończeniowych.
Aluminiowe zakończenia parapetu nadają się idealnie do zastosowania przy systemie ocieplenia zewnętrznego jak i przy fasadach otynkowanych. Wyposażone są w zintegrowaną wewnętrzną uszczelkę z EPDM, która amortyzuje siły wywołane rozszerzaniem się aluminium i zapobiega pęknięciom tynku. Zakończenia parapetów zapewniają szczelność na zacinający deszcz do 1950 Pa, co zostało przetestowane w instytucie IFT- Rosenheim. Dzięki swojej konstrukcji zakończenia RAG2 są łatwe w montażu i mogą być stosowane na wiele sposobów. Dodatkowo, co jest bardzo użyteczne, możliwe jest wykonanie w nich wycięcia na rolety.
Wspornik aluminiowy zalecany jest dla szerokości parapetu powyżej 150 mm. Stabilizuje parapet i gwarantuje jego prawidłową pozycję nawet przy silnych wiatrach.
Wspornik z izolacją termiczną jest wariantem standardowego wspornika aluminiowego. Składa się on z dwóch termicznie odizolowanych elementów aluminium/pcv i jest w pełni regulowany. Dostępny aż w siedmiu rozmiarach, co daje możliwość dobrego dopasowania się do różnej grubości izolacji. W odróżnieniu od standardowych wsporników aluminiowych, dzięki swojej konstrukcji, chroni skutecznie przed mostkami termicznymi i wynikającymi z nich szkodami. Zaleca się stosowanie wsporników do parapetów o szerokości powyżej 150 mm.
Do montażu parapetu aluminiowego stosuje się specjalne wkręty, które są odpowiednie dla tego typu materiału. Mają one wymiar 3,9x22 mm, dodatkowo wyposażone są w podkładkę z tworzywa sztucznego oraz opcjonalnie w osłonkę w wybranym kolorze.
W przypadku potrzeby połączenia dwóch parapetów po kątem prostym stosuje się łączniki, które mogą być też wyposażone w uszczelkę z EPDM. Zapewniają one obustronną kompensację rozszerzalności materiału, z którego wykonany jest parapet, pod wpływem zmian temperatury.
Do uszczelnienia rantu parapetu z murem lub innymi elementami konstrukcyjnymi stosuje się uszczelkę izolującą bądź taśmą rozprężną. Umieszczana jest ona na styku parapetu z murami lub innymi elementami konstrukcyjnymi. Zapobiega przedostawaniu się powietrza, kurzu i wilgoci przez szczeliny.
Membrana wygłuszająca to samoprzylepna taśma, która charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją akustyczną. Stosuje się ją na spodnią stronę parapetu. Powinna być naklejona bliżej zewnętrznej krawędzi parapetu, ale w ten sposób, żeby nie była widoczna. Membrana redukuje dźwięki zwiększając komfort użytkowania pomieszczenia.
Zapraszamy Państwa do kontaktu. Na podstawie podanych przez Państwa wymiarów okien dobierzemy wielkości parapetów i skompletujemy wszystkie akcesoria potrzebne do montażu. Parapety nasze spełniają wymagania RAL zawarte w „Wytycznych do montażu okien i drzwi zewnętrznych” (wyd. 11/2022)