Na co warto zwrócić uwagę przy montażu parapetów zewnętrznych? Poniżej kilka wskazówek, uwag, danych o wymiarach, o których warto pamiętać:
Podczas montażu parapetów aluminiowych należy uwzględnić termiczną zmianę długości (wydłużenie/skrócenie) w zależności od temperatury montażu.
Jeżeli długość parapetu przekracza 3000 mm należy podzielić go i połączyć elementem odpornym na zacinający deszcz. W przypadku ciemnych kolorów zalecane jest podzielenie parapetu już od długości wynoszącej 2000 mm.
Aby zminimalizować wpływ zacinającego deszczu, parapet powinien być zamontowany w zagłębieniu, tj. pod ramą okna.
W przypadku zacinającego deszczu, uszczelnienie przykręcanej krawędzi parapetu do profilu łączącego musi być wykonane za pomocą uszczelki z TPE lub odpowiednich taśm uszczelniających zgodnie z DIN 18542, BG 1.
Do mocowania parapetów aluminiowych zalecamy wkręty ze stali nierdzewnej z podkładkami z tworzywa sztucznego, które pozwolą na rozprężanie termiczne parapetu. Dopasowane kolorystycznie zaślepki służą celom estetycznym. Wkręty należy montować w środku podłużnego otworu 4x7 mm.
Odległość między krawędzią okapnika parapetu a powierzchnią elewacji musi wynosić co najmniej 20 mm; zalecamy od 30 do 50 mm. Należy upewnić się, że boczna osłona krawędzi okapnika jest odsłonięta.
W celu izolacji akustycznej, w przypadku opadów atmosferycznych, zalecamy stosowanie pod parapetem samoprzylepnych taśm tłumiących. W takim przypadku należy okleić przynajmniej jedną trzecią szerokości parapetu na całej długości (minus powierzchnie styku elementów końcowych/ łączników) tak, aby taśma nie była widoczna.
Aby określić prawidłową długość parapetu, należy przestrzegać odliczenia odpowiednich wymiarów dla elementów końcowych lub łączników (patrz również karta danych technicznych).
Od szerokości parapetu 150 mm należy stosować odpowiednie dla danego typu fasady wsporniki mocujące. Ich odległość do elementów końcowych nie powinna przekraczać 400 mm z każdej strony. Odległość między poszczególnymi wspornikami parapetu może wynosić maksymalnie 1000 mm, zalecana jest jednak odległość 600 mm. W zależności od sytuacji montażowej, użycie wsporników może być również konieczne nawet przy szerokości parapetu mniejszej niż 150 mm.
Po zakończeniu montażu systemu parapetowego nachylenie parapetu powinno wynosić co najmniej 5°. Tolerancje wymiaru dopuszczalne w produkcji, w szczególności nachylenie, nie stanowią podstawy do reklamacji i można je skompensować na przykład za pomocą wsporników mocujących.
Jeśli do montażu parapetów używane są boczne elementy końcowe, które nie posiadają potwierdzonej gwarancji szczelności na deszcz, wówczas należy wykonać dodatkowy poziom odprowadzania wody.
W przypadku zastosowania systemów parapetowych odpornych na zacinający deszcz można zrezygnować z drugiej warstwy odprowadzania wody.
Samoprzylepna folia ochronna na parapet ma ograniczoną odporność na promieniowanie UV i musi zostać usunięta po zakończeniu montażu fasady - najpóźniej 3 miesiące po montażu. Chroni ona powierzchnię parapetu przed zabrudzeniem, na przykład wapnem, tynkiem lub zaprawą.
Zapraszamy Państwa do kontaktu. Na podstawie podanych przez Państwa wymiarów okien dobierzemy wielkości parapetów i
skompletujemy wszystkie akcesoria potrzebne do montażu. Parapety nasze spełniają wymagania RAL zawarte w „Wytycznych do
montażu okien i drzwi zewnętrznych” (wyd. 11/2022)
Na podstawie informacji zawartych na stronie https://www.rbb-aluminium.de/produkt/aluminium-fensterbank-fbs-40/